Okres próbny przesunięty, ale instruktorzy chcą jego wprowadzenia

Okres próbny i wszelkie związane z nim ograniczenia bardzo niepokoją przyszłych kierowców. Póki co wprowadzenie nowych przepisów zostało przesunięte, jednak zdamyto.pl postanowiło zapytać instruktorów co sądzą o nich.

Mowa o przepisach wprowadzających okres próbny i wszelkie związane z nim obostrzenia, które miały zacząć obowiazywać od 4 czerwca 2018. Póki co nowe przepisy nie będą wprowadzone - ich wejście w życie zostało bowiem przesunięte.

Pytanie 1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem okresu przejściowego dla kierowców, którzy otrzymali prawo jazdy? 

Instruktorom podoba się pomysł wprowadzenia okresu próbnego dla młodych kierowców. Takie ograniczenia dla młodych kierowców funkcjonują już w wielu krajach.

okres próbny nowe przepisy

Pytanie 2. Czy jest Pan/Pani za obowiązkowym szkoleniem w ODTJ?

Instruktorom nie spodobał się obowiązek dodatkowyc szkoleń w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy. Uważają oni, że kilkugodzinny kurs nie podniesie wiedzy ani umiejętności młodych kierowców, a jedynie narazi ich na dodatkowe koszty. Zwracano uwagę na to, że takie szkolenie osiągnie znikomy efekt, a podstawy bezpiecznego poruszania się po dogach kursant powinien nabyć na kursie w szkole jazdy.

Pytanie 3. Czy jest Pan/Pani za wprowadzeniem ograniczeń prędkości dla młodych kierowców?

To pytanie podzieliło instruktorów nauki jazdy, jednak za opowiedziała się większość. Instruktorzy nauki jazdy pozytywnie odnieśli się do pomysłu dodatkowych ograniczeń prędkości przez pierwsze osiem miesięcy od zdobycia prawa jazdy. Jeżeli ktoś miał negatywne zdanie na temat tego pomysłu za argumenty podawał głównie: trudność w egzekwowaniu, a także możliwość utrudniania ruchu i psucia płynności ruchu dla innych uczestników dróg.

Warto zauważyć, że Wielka Brytania zastanawia się nad wprowadzeniem ograniczeń w pojemności silnika dla młodych kierowców a także zakazem nocnej jazdy.

Image: